The Official Website of Nepal Olympic Committee

8th SAF Game – 1999
Kathmandu, Nepal
Gold - 31
1 Prakash Thapamagar Boxing
2 Ramchandra Thaparmagar Boxing
3 Ravi Maharjan Karate
4 Deepak Shrestha Karate
5 Dhojman Moktan Karate
6 Surendra Lal Shrestha Karate
7 Rajesh Shrestha Karate
8 Krishna Gurung Karate
9 Priti Dangol Karate
10 Prabin Rana / Gopilal Bomjan / Krishna Rai / Bijaya Lama (Team Kata) Karate
11 Ganga Ram Maharjan (Single Kata) Karate
12 Neeta Rai Karate
13 Meena Pathak Karate
14 Junu Rai Karate
15 Binita Chaudhari Karate
16 Sona Thapa / Teju Gurung / Bina Suwal / Anju Hachhethu (Team Kata) Karate
17 Runa Pradhan / Nayana Shakya / Rubina Pradhan / Stuti Singh Swimming
18 Sangina Vaidhya Taekwondo
19 Renuka Ranamagar Taekwondo
20 Sabita Rajbhandari Taekwondo
21 Primila Thapa Taekwondo
22 Bandana Shreshta Taekwondo
23 Ritu Jimi Rai Taekwondo
24 Kishor Shrestha Taekwondo
25 Ashok Kumar Lama Taekwondo
26 Koshish Khadka Taekwondo
27 Deepak Bista Taekwondo
28 Ravi Ujjwal Thapaliya Taekwondo
29 Kamal Chhetri Taekwondo
30 Raj Kumar Rai Taekwondo
31 Sita Rai            Taekwondo
Silver – 10
1 Gyan Bahadur Bohara Athletics
2 Ram Kumar Bhattarai Boxing
3 Rajan Dangol Boxing
4 Prem Krishna Maharjan Boxing
5 Hari Bahadur K.C. Boxing
6 Rames Das Shrestha Boxing
7 Durga Raj Niraula Karate
8 Nepali Team     Football
9 Pramod Manandhar Taekwondo
10 Manju Tuladhar Taekwondo
Bronze - 24
1 Yam Bahadur Pudasaini Athletics
2 Khursid Ahamad Khan Athletics
3 Ganesh Bahadur Rai    Athletics
4 4 X 400 Relay      Devi Maya Paneru / Bina Shrestha / Susmita Thapa / Samigya Shakya Athletics
5 Harimaya Chaudhari / Keshmaya Shrish Athletics
6 Nima Tamang Boxing
7 Indra Bahadur Rana Magar Boxing
8 Makendra Bahadur Singh         Karate
9 Upendra Thapa / Jagat Bahadur Tamang / Bikash / Bikram Rana (10 mt. Air pistol) Shooting
10 Ashim Yadav / Tikaram Shrestha / Samir Aryal (10 mt. Air Rifle) Shooting
11 Sangita Karki / Maya Sunuwar / Santi Somai Thapa (10 mt. Air Pistol) Shooting
12 4 x 200 mt. Free Style Relay
Chitra Bahadur Gurung / Shyam Bahadur Gurung / Samir Manandhar / Ananda Kunwar
Swimming
13 Sandip Singh Mahat / Rajendra Kapali Table Tennis
14 Gita Thapa Magar / Sandhya Shakya Table Tennis
15 Gita Thapa Magar / Rajendra Kapali Table Tennis
16 Nepali Team Volleyball
17 Rakesh Ranjit   Weightlifting
18 Roshan Nakarmi Weightlifting
19 Madan Sivabhakti Weightlifting
20 Dharma Raj Yadav        Wrestling
21 Shomari Yadav            Wrestling
22 Upendra Das Bairagi Wrestling
23 Bramha Dev Yadav       Wrestling
24 Raji Sharan Yadav        Wrestling