The Official Website of Nepal Olympic Committee

10th SA Game – 2006
Colombo, Shrilanka
Gold – 7
1 Kamal Bahadur Adhikari Weightlifting
2 Bina Lama Khadka Wushu
3 Raj Kumar Rosalie Wushu
4 Sulochana Sijwakha Karate
5 Kushal Shrestha Karate
6 Manita Sahi Taekwondo
7 Deepak Bista Taekwondo
Silver - 15
1 Sushil Gimire Boxing
2 Macha Ratna Maharjan Wushu
3 Bhuwan Shrestha Wushu
4 Dhanbir Maharjan Wushu
5 Amrita Shakya Karate
6 Ram Limbu Karate
7 Subhadra Shrestha / Roji Nagarkoti / Sangita Dangol / Romika Rai Karate
8 Kanchi Maya Koju Athletics
9 Arjun Bahadur Basnet Athletics
10 Kumar Manandhar Taekwondo
11 Aayusha Shakya Taekwondo
12 Padhma Gurung Taekwondo
13 Dharma Raj Yadav Wrestling
14 Debu Thapa  Judo
15 Ranju Rai Judo
Bronze - 31
1 Sumina Shrestha Badminton
2 Sumina Shrestha / Samjhana Khaling / Sara Devi Tamang / Neri Thapa / Shrijana Shrestha Badminton
3 Balaram Thapa / Pasupati Paneru / Ram Singh Chaudhari / Indra Mahata / Anil Lakhe Badminton
4 Rabindra Shakya / Rajendra Kapali / Sushil Kumar Paudel / Gopal Maharjan / Sunder Gothe Table Tennis
5 Sandhya Shakya / Muna Basukala / Gita Thapa Magar / Rita Prajapati / Suvekchha Newang Table Tennis
6 Mahesh Rijal Boxing
7 Purna Bahadur Lama Boxing
8 Anil Gurung Boxing
9 Bishnu Rijal Boxing
10 Beg Bahadur Pande Wushu
11 Shyam Bista Wushu
12 Bhushan Bajracharya Wushu
13 Rukmini Thapa Magar Wushu
14 Gautam Dangol Wushu
15 Pancha Man Maharjan Wushu
16 Krishna Kala K.C. Karate
17 Binod Shakya Karate
18 Rabindra Dahal Karate
19 Ram Saran Twati Karate
20 Nir Bahadur Moktan / Kedar Bahadur Simkhada / Ganesh Thing / Purna Bahadur Balami Karate
21 Sailesh Rana / Alish Shrestha / Kisim Lal Tharu / Om Bahadur Kumal Swimming
22 Sangina Baidhya Taekwando
23 Indira Rai Judo   
24 Radha Devi Rai Judo
25 Devendra Karmacharya Judo
26 Subrat Shrestha Judo
27 Boni Lal Rawat Yadhav Wrestling
28 Krishna Thapa / Bhawana Sunuwar / Kshitiz Gurung / Manida Shaha Squash
29 Gyan Bahadur Shrestha Weightlifting
30 Nepali Team Football
31 Nepali Team (Women) Volleyball